21 Gün Kuralı

World Yurtdışı Eğitim
World Yurtdışı Eğitim

İnsanın 20 gün boyunca tekrar ettiği bir olayın 21. gün alışkanlık haline dönüştüğünü biliyor muydunuz?

Eğer yeni bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız, bu alışkanlığın beyninizde yer etmesini istiyorsanız, 20 gün boyunca hiç ara vermeden tekrar etmeniz yeterli. Çünkü yeni alışkanlığınız 20 gün boyunca tekrar edildiği taktirde zihninize, belleğinize ve bedeninize yerleşmiş oluyor. 21. gün eksikliğini hissediyorsunuz.
İşte buna bilimsel çevrelerde 21 GÜN KURALI deniyor. Sürekli yapmak istediğiniz her şey için bu süreye dikkat etmeniz gerekiyor.

car_worldintedu
World Yurtdışı Eğitim
Mesela araba kullanma alışkanlığınızı geliştirmek istediğiniz ilk günlerde belkide sinyallerin yerini; veya gaz, fren, debriyajın yerini hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bu  alışkanlığınızı geliştirmek için 20 gün ara vermeden çalıştığınızda, 21. gün belleğiniz otomatik olarak hepsinin yerini öğreniyor. 21 Gün Kuralı burada devreye giriyor.

Kafein, sigara gibi bir çok alışkanlığın edinilmesi ve ortadan kaldırılması esası hep bu 21 gün kuralına dayanıyor.

Benzer durum İngilizce öğrenmek için de geçerli. 20 gün boyunca dikkatlice takip ettiğiniz veya kendiniz konuşmak için zorladığınız İngilizce 21. gün sizde otomatik olarak İngilizce konuşma isteği doğuruyor. İşte tam da bu sebeple World Yurtdışı Eğitim size dil kursları için 4 – 6 haftalık programları tavsiye ediyor. Bu süreç hem beyninizin alışkanlık kazanması hem de ekonomik açıdan uygun olan minimum süre.
21 Gün Kuralı