Genel Bilgiler

st.patriks-worldyurtdisi
St. Patrik’s Day

Gelelim bir aydır benim burada neler yaptığıma biraz dil okulu için geldiğimi unutup ilk iki hafta sürekli gezdim zaten ilk geldiğim hafta Dublin için en özel gün olan St. Patrick’s Day haftasıydı bütün okul ve bütün şehir bu güne hazırlanıyordu gerçekten de inanılmaz bi gündü sırf yeşil giyinip eğlenmek için kutlama yapmışlar şehir merkezinde adım atacak yer yoktu zar zor yürüyebiliyordum. Bu gün sayesinde daha ilk haftadan okulda bir sürü insanla tanıştım çünkü festival için sabahtan bütün okul buluşmuştuk birbirimizin yüzlerini boyadık aksesuarlar takıldı ilk kutlamalar okulun içinde şarkılarla başladı daha sonra geçit töreninin hep beraber izlemeye gittik sonrası da sabaha kadar kutlamalar devam etti.

worldyurtdisi-st-patrick-s-day
St. Patrik’s Day – Işık gösterisi

 

worldyurtdisiegitim-st.patriks
St. Patrik’s Day – Gece süslemeleri

Bundan sonraki hafta da paskalyaydı ve yine gezmekten başka yapılacak bir şey yoktu şanslıyım ki İrlanda’nın bağımsızlığını kazanmasındaki ilk ayaklanmaların 100. Yılına denk gelmişim Easter Rising dedikleri 1916 yılındaki ayaklanma için bütün ülkede bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi İrlanda ve Dublin’i öğrenmek için muhteşem bir fırsattı.
Okulda da haftalık bi sosyal program düzenleniyor her gün bi aktivite oluyor istediklerinize katılıyorsunuz onun dışında hafta sonları için geziler yapılmakta bunlara da katılınabiliyor ben daha Dublin’den dışarı çıkmadım ama çok güzel geziler var.

Dublin çok büyük bir şehir değil gezilecek önemli yerler genelde şehir merkezindeler ve birbirlerine yakınlar bir iki haftada turistik yerlerin hepsine gezebilirsiniz ama acele etmeye gerek yok.
Şehir ucuz değil özellikle ulaşım pahalı öğrenci kartınızla indirimli bilet kullansanız bile yine de pahalı. Öğle yemeklerini genelde evde hazırladığım sandviçlerle geçiştiriyorum ya da dışarıda atıştırmalık bir şeyler yiyoruz ama oturup gerçekten yemek yemek isterseniz 8 – 10 euro tarzı bi ödeme yeterli.
Onun dışında okulun rezidansında kalan arkadaşlarım da gayet memnunlar eğer gece hayatına önem veriyorsanız rezidans tercihi sizi daha mutlu eder rezidansa yürüyerek de gidebilirsiniz. Homestay kaldığınızda yürüme şansınız çok az otobüsler 23:30 da bitiyor tek alternatif yakın oturan arkadaşlar bulup taksiyle gitmek oluyor.
Ev ortamı gayet sıcak sıkıntı yaşayan arkadaşlarım da kolayca çözdüler sıkıntılarını yemekler muhteşem değil çay seviyorsanız Türkiye gibi sürekli çay içiliyor ve hemen hemen her yemekte patates oluyor yemeğin içinde patates yoksa kesinlikle patates kızartması yapılmış oluyor. Gelmeden bi iki hafta önce patates yemeği keserseniz belki daha kolay alışırsınız ama patatesi sevmiyorsanız yandınız. Benim kaldığım eve daha önce Türk öğrencileri gelmiş evde Türk kahvesinden fincana bakır cezveye kadar her şey var pazar günleri geleneksel İrlanda kahvaltısı yapıp Türk kahvesi içiyoruz fal bakıyoruz öğrettim hepsini.

Tensu ERGİN – Kaplan International (Dublin)

Dublin 3 – Tensu Ergin