Google
turkiye-google ‘a göre bu dilde 1 milyondan fazla kelime var. Aslında tam olarak 1 023 000 kelime. Bu dili anadili olarak konuşan kişiler, aktif olarak yaklaşık 20 000 kelime kullanıyor. Bu toplam kelime sayısının sadece %2 ‘si aslında.

Peki ana dillerini konuşan bu insanları anlamak için 20 000 kelimeyi bilmek mi gerekli?

Aslında hayır. Aktif olarak kullanılan 100 kelime bu dilde konuşulanların ve yazılanların %50 ‘sini anlamak için yeterli. Aslında bu, dünya üzerindeki bir çok dil için geçerli bir kural. Ancak, bizim burada asıl üzerinde durmak istediğimiz dil İngilizce.

ingilizce-konusmakPeki ya geri kalan %50 ?

Dünya üzerinde çok kullanılan bu dil için, basit bir hesapla, geri kalan %50 bir başka 100 kelimeye denk geliyor gibi. Ancak maalesef böyle değil. İkinci %50 ‘lik kısım için işler biraz farklı. Çok kullanılan 1000
kelimeyi öğrenmek, bu dilde konuşulan ve yazılanların %89 anlamamızı sağlıyor.

Peki bu %89 İngilizce için yeterli mi?

Aslında İngilizce ‘de konuşulan veya yazılanları tam olarak anlamak demek %95 ‘lik bir orana ulaşmak demek. Bunun için de 2000 kelime yeterli. Yani, aktif olarak kullandığınız 2000 kelime, İngilizce ‘yi ana diliniz gibi konuşup yazabilmeniz için yeterli. İşin garip yanı ise bu oranı %96 ‘ya çıkarmak için 5000 kelimeye ihtiyaç duymanız.

2000 kelime bilsem İngilizce ‘yi anadilim gibi kullanabilir miyim?ingilizcedünya

Buradaki asıl mesele, İngilizce ‘deki bu 2000 kelimeyi aktif olarak kullanabilmektir. Yani, çok kullanılan 2000 kelimeyi ezberleyip onları kafada tutmak çare değil. Asıl olan bu 2000 kelimeyi gerçekten gündelik hayatınızın içinde konuşup yazıyor olmanızdır. İşte tam da bu yüzden herhangi bir kursta aldığınız eğitim yarım kalmaktadır. Kurslarda öğrendiklerimiz kurs bitiminde kullanmadığınızdan dolayı çoğu zaman ya ezberde kalmakta ya da unutulmaktadır. Öğrenilen bu kelimelerin akılda kalması için anlamlı bir konuşma veya yazma dilinde kullanılması şart.

Peki en etkili çözüm nedir?

Elbette alınan bir kurstan sonra kendi aranızda İngilizce konuşmanız veya kurslarda aktif konuşma derslerine katılmak bir çözüm olabilir. Ancak bunların hepsi kurs bitiminde anadilimiz Türkçe ‘yi kullanmakla sonuçlanacağı için etkisi sınırlı kalacaktır.

Bu sebeple kısa süreli bile olsa öğrenmek istediğiniz dili, özellikle de İngilizce ‘yi, anadili İngilinizce olan bir yerde öğrenmek; öğrendiklerinizi kurs dışındaki günlük hayatta aktif olarak kullanmak gerekir. Bu, size yoğun bir tekrar sağlayacaktır. Öğrenme sürecinizi hızlandıracak ve kalıcı olmasını sağlayacaktır.

ingilizce-sınırını-asan-balikWORLD Yurtdışı, size dünyanın tanınmış dil okullarında hem İngilizce ‘yi öğrenmenizi hem de ders sonrası sosyal aktivitelerle öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmenizi tavsiye ediyor. Dünya üzerinde temsilcisi olduğumuz onlarca şehir ve yüzlerce okulla size bu konuda destek olmaya hazırız.

 

 

O Dilin Yarısı İçin 100 Kelime Yeter !