Yurt Dışında Üniversite okumak sanıldığı kadar zor değil.

Biraz cesaret ile Türkiye’de okuyamayacağınız bölümleri, neredeyse aynı maliyet ile yurt dışında okumak mümkün. Üniversite eğitiminizi, yurtdışında popüler şehirlerde, geniş kampüs imkanları olan yerlerde yapabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki lisede mezun olduğunuz alan veya not ortalamanızın önemi olmadan. Yurt dışında bir çok üniversite ve bölümleri sizleri bekliyor. İşletmeden mühendisliğe, tıptan hukuka kadar geniş bir yelpazede dilediğiniz bölümde okuyabilir ve neredeyse tüm dünyada geçerli bir diploma sahibi olabilirsiniz.

Yurt Dışında Üniversite Okumak istediğiniz bölüme karar verin

Bölümler
Yurt dışında Üniversite – Bölümler

Yurt dışında üniversite okumaya karar verdiyseniz, yapmanız gereken ilk şey okumak istediğiniz bölüme karar vermektir. Eğer bu konuda karar verebildiyseniz sorun yok. Ancak karar veremediyseniz World Yurtdışı Eğitimin tecrübeli kadrosu size bu konuda da destek vermeye hazırdır. Yıllarca Türkiye’de öğrencilere bölüm seçme konusunda rehberlik eden kadromuz bu uzmanlığını yurtdışı üniversite bölümlerine de taşımıştır.

Bölüm seçiminden sonra en önemli husus gitmek istediğiniz ülkeye karar vermektir. Bu kararı verirken elbette eğitim olanakları kuvvetli ülkeler seçilmelidir. Ancak göz önünde bulundurulması gereken başka durumlarda vardır. Türkiye’ye yakınlığı, gidiş geliş maliyetleri, genel hava koşulları, iş bulma ve çalışma olanakları gibi bir çok kriter de göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela Avrupa’nın bir çok ülkesine uçakla 3-4 saatte gidile bilinirken; Avustralya, Kanada, Amerika gibi ülkelere gitmek bazen 1 günün geçebilmektedir.

En çok dikkat edilecek husus: Denklik

Tüm bu aşamalardan sonra belkide ilk önce karar vermeniz gereken bir başka kriter ise denklik kriteridir. Üniversiteyi bitirip diplomanızı aldıktan sonra Türkiye ‘ye dönme planınız varsa göz önün de bulundurulması gereken belki de en önemli durum “denklik” yani yurt dışından aldığınız diploma Türkiye de geçerli mi?Bunun için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) her yıl güncellenen listesine göz atmanızda fayda var. Bu listeye http://www.yok.gov.tr/web/denklik/anasayfa adresinden ulaşmanız mümkün.

Yurt dışında Üniversite okumak avantajlıdır

Yurt dışında Üniversite - Avantajlıdır.
Yurt dışında Üniversite – Avantajlıdır.

Ülkemizde hazırlık sınıfı ile birlikte üniversite normal şartlarda 5 yılda bitmektedir. Yurtdışında ise bu süre bazı ülkelerde 2,5-3 yıldır. Çünkü bizdeki sistemden faklı olarak bazı ülkelerde 1 yıl içerisinde iki değil üç dönem ders görülmektedir. İngilizce hazırlık aşaması ise 3 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Türkiye’de alacağınız 5 yıllık eğitim sonrasında mezun olduğunuzda yüksek ihtimalle yabancı diliniz yeterli miktarda geliştirememiş olursunuz. Ancak yurtdışında eğitim alıp döndükten sonra uluslar arası bir diplomanın yanı sıra çok iyi derecede yabancı dil bilgisine, konuşma ve yazma alanlarında son derece gelişmiş bir yeteneğe sahip olmuş olursunuz. Ayrıca çoğu ülke okul süresinin ardından en az bir yıllık çalışma imkanı sunmaktadır. Böylece eğitim aldığınız ülkede üniversite eğitiminiz sonrası belirli bir süre çalışarak, CV’nizde uluslararası bir referans elde ederek ülkenize dönebilirsiniz. Diplomanızın çok önemli bir avantajı daha vardır. Türkiye’de alınan diplomaların çoğunda Avrupa birliği ve dünya ülkelerinde kabul sıkıntısı çekersiniz. Ancak uluslar arası bir diplomada YÖK denkliği olduğu için hem Türkiye de hem de dünyanın herhangi bir ülkesinde diplomanız kabul görür.

Yurt dışında üniversite okumanın bir diğer avantajı da sizin gibi dünyanın dört bir yanından gelen insanlara tanışmaktır. Başka başka insanlar tanıyarak değişik kültürleri öğrenme ve sosyalleşme imkanı sağlamaktadır. Bu sayede çok daha geniş bir dünya görüşüne sahip olursunuz.

Tüm bu koşullar altında yurt dışında üniversite okumak aslında bir hayalden çok bir gerekliliğe dönmektedir. Tüm bu kararlar aşamasında deneyimli ve bilgili kadromuz sizlerin yanında olacaktır. Her türlü sorunuz için bizi aramaktan çekinmeyin.